nowe konto przypomnij mi hasło
Wpisz słowa klucze
lub Wybierz wyzwanie biznesowe
ZRÓB TO SAM - PRZESTAŃ INWESTOWAĆ W GADŻETY
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Autor: Jarek  Data: 2009-08-17 19:36:14  Typ wpisu: Szybka rada  Adresaci: Poziom operacyjny  


Wyzwania:

Na prezentacji dla członków BCC dowiedziałem się, że większości firm udało się dość bezboleśnie ograniczyć koszty operacyjne o 10-30 %. Dla mnie to wynik wstrząsający. Dlaczego nie zrobiły tego wcześniej?

Jestem członkiem zarządu w kolejnej firmie w mojej karierze i widzę, że jest to wynik braku kontroli kosztowej z czasów prosperity. 4 lata temu przymierzaliśmy się do wdrożenia dość skomplikowanego systemu it. Spotkaliśmy się z pięcioma dostawcami, ale ani ceny, ani interfejs użytkownika, ani stopień dostosowania tych systemów ich nie przekonały. Dwóch informatyków z naszego działu it oraz jeden praktykant (którego później zatrudniliśmy na stałe) skonstruowało prosty jak cep, funkcjonalny i łatwo modyfikowalny system, który bardzo sprawnie działa do dzisiejszego dnia. Z tego, co pamiętam, koszt był o 45 % niższy od najtańszej propozycji przedstawionej w przetargu.

W tym wszystkim nie chodzi tylko o koszty, ale też o stopień wykorzystania rozwiązań, systemów, usług i produktów nabywanych przez przedsiębiorstwa. Firmy, które już wcześniej sensownie gospodarowały kosztami i mają stabilną pozycję finansową, wyjdą z tego kryzysu jeszcze mocniejsze.

W każdej firmie są sensowni ludzie, którzy chętnie stworzą naprawdę działający system lub rozwiązanie marketingowe, za wielokrotnie niższe pieniądze, niż oferta rynkowa. W wielu przypadkach warto dać im szansę.

 

 

Skomentuj: