nowe konto przypomnij mi hasło
Wpisz słowa klucze
lub Wybierz wyzwanie biznesowe
4 epicentra innowacyjności wg twórcy zegarków Swatch
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Autor: Szymon  Data: 2011-04-25 09:53:19  Typ wpisu: Koncept rynkowy  Adresaci: Poziom zarządczy  


Wyzwania:

Innowacyjność jest jednym z najbardziej niewymiernych i nieokiełznanych haseł biznesowych. Wielu prezesów i menedżerów nawołuje do innowacyjnego działania, ale niewielu z nich potrafi naprowadzić pracowników na to, czego konkretnie powinny dotyczyć efektywne innowacje.

 

Jedna z ciekawszych koncepcji „uporządkowania innowacyjności” pochodzi ze Szwajcarii. Jej twórcą jest charyzmatyczny założyciel firmy Creaholic. Elmar Mock był jednym z współtwórców sukcesu zegarków Swatch – i całej koncepcji związanej z tą marką. Obecnie Mock realizuje projekty m.in. dla takich firm, jak BMW i Nestlé. Jak wskazuje nazwa firmy, Mock i jego współpracownicy z firmy Creaholic są „uzależnieni”: ich obsesją jest nieustanna innowacja.

 

Skąd w firmach biorą się innowacje? Zdaniem Mocka, aby uporządkować proces kreatywny, należy wydzielić cztery „epicentra innowacji”. Skuteczna firma powinna określić, w którym z obszarów ma największy potencjał, i starać się skupić swoją kreatywność właśnie w tym „epicentrum”.

 

Epicentrum nr 1.

Innowacje związane z wykorzystaniem ZASOBÓW.

Impulsem do innowacji jest obecna infrastruktura, a istotą innowacji jest odpowiedź na pytanie: Jak moglibyśmy bez zbędnego wysiłku INACZEJ wykorzystać to, co już posiadamy?

Przykładem tego rodzaju innowacji są usługi sieciowe, oferowane przez firmę Amazon. Amazon od wielu lat rozwija wygodny mechanizm sklepu internetowego, dysponuje również potężnymi serwerami. W pewnym momencie oferta Amazon poszerzyła się właśnie o cloud computing (czyli udostępnianie miejsca na serwerach) oraz o możliwość prostego, niedrogiego i efektywnego skonfigurowania własnego sklepu on-line.

Jakie są najważniejsze zasoby Twojej firmy? Które z nich możesz bez trudu odpłatnie udostępnić klientom?

 

Epicentrum nr 2.

Innowacje związane z OFERTĄ.

Tego typu innowacje tworzą nową wartość, która dotychczas była trudno osiągalna na rynku. Innowacje mogą dotyczyć zarówno produktów, jak i powiązanego z nimi „serwisu”.

Przykład: Sieci fast food mają ograniczoną możliwość wprowadzania innowacji związanych z produktami. Nawet, gdy w ich menu pojawiają się „innowacyjne” świeże sałatki, wciąż stanowią marginalną część ich przychodu. Z drugiej strony liczba wariancji na temat hamburgera również jest ograniczona. Ale gdy np. 20 lat temu McDonalds zaproponował w USA klientom „dwuminutowe zobowiązanie”, było to zupełnie nową obietnicą dla klienta. Klient w ciągu dwóch minut od zajęcia miejsca w kolejce miał opuścić kasę z gotowym zestawem – w przeciwnym razie korzystał z posiłku za darmo.

Jakie są niepisane, rutynowe obowiązujące na rynku „standardy”, które mógłbyś dość łatwo przełamać?

 

Epicentrum nr 3.

Innowacje związane z KLIENTEM.

W tym przypadku innowacja sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: Jak mogę poszerzyć grono klientów korzystających z moich usług lub produktów?

W ten sposób Herb Kelleher, współzałożyciel tanich linii lotniczych Southwest Airlines, ponad 30 lat temu redefiniował rynek. Wielokrotnie powtarzał, że dla niego konkurencją nie są inne linie lotnicze, lecz… samochody, i że chce skłonić ludzi do podróży międzystanowych samolotem ZAMIAST podróżowania autostradą. Z usługi dość elitarnej uczynił usługę MASOWĄ. Dzięki Southwest, usługi lotnicze stały się dostępne na co dzień dla milionów Amerykanów, którzy wcześniej sporadycznie latali samolotem.

Jakie elementy Twojej oferty są zbyt elitarne lub zbyt specjalistyczne, aby mógł z nich skorzystać masowy klient? W jaki sposób mógłbyś udostępnić tańszą, uproszczoną wersję oferty dużej grupie klientów?

 

Epicentrum nr 4.

Innowacje związane z FINANSAMI.

Impulsem do innowacji staje się nowy „model finansowy” – zmiana struktury kosztów, zmiana sposobu uiszczania opłat przez klienta itd.

Oto modelowy przykład sprzed pół wieku (!). Gdy Xerox opracował pierwszą kserokopiarkę, okazało się, że cena maszyny jest zaporowa. Dlatego Xerox wynajmował firmom maszyny za około sto dolarów miesięcznie, co pozwalało na wykonanie 2 tysięcy kopii „w abonamencie”, a każda dodatkowa kopia kosztowała 5 centów. Ta decyzja spowodowała lawinową ekspansję Xeroxa oraz maszyn kopiujących w amerykańskich biurach.

W których momentach współpracy z Tobą klient może odczuwać barierę finansową? Które koszty wymagają natychmiastowej redukcji? A jeśli to niemożliwe – jak możesz sprawić, aby finansowanie Twoich usług i produktów było bardziej przyjazne i mnie bolesne dla klienta?

Skomentuj: