nowe konto przypomnij mi hasło
Wpisz słowa klucze
lub Wybierz wyzwanie biznesowe
społeczności wiki
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Autor: SMBC  Data: 2011-11-29 12:42:12  Typ wpisu: Przykład  Adresaci: Poziom zarządczy  


Wyzwania:

Makrowikinomia. Reset świata i biznesu

Don Tapscott i Anthony D. Williams


Zdaniem autorów wkroczyliśmy w epokę współpracy sieciowej i każdy, kto chce podążać za jej nurtem musi zaakceptować obowiązujące w niej prawa. Pozbyć się instynktu bronienia swojego terytorium. Ponieważ dziś kluczowym dla firm i instytucji nie jest ukrywanie swojej wiedzy, a poszerzanie jej dzięki udostępnianiu innym organizacjom, ludziom i korporacjom. Powinniśmy dążyć do stworzenia kultury współpracy, w której panuje swobodny przepływ pomysłów i informacji. Kultury, w której hierarchia budowana jest nie za pomocą kryterium wieku i doświadczenia a wiedzy i innowacyjności. Kultury, która da szansę na wykorzystanie dużego potencjału „ Pokolenia Netu”, czyli pierwszego w dziejach pokolenia, które rosło razem z techniką cyfrową.

Pojęcie „wikinomia”, które Tapscott i Williams wymyślili w 2006 roku weszło do powszechnego użytku. Wikinomia to działanie oparte na czterech zasadach: otwartości, partnerstwie, współdzieleniu i działaniu globalnym. Rozumiana jako nauka i sztuka masowej współpracy biznesowej, wikinomia ewoluowała do makrowikinomii. I tak jej prawa znalazły zastosowanie nie tylko w biznesie a wszystkich dziedzinach życia społecznego ludzi na całym świecie.

Tapscott i Williams uświadamiają nam, że w wielu dziedzinach - edukacji, nauce, finansach, mediach, opiece zdrowotnej i ochronie środowiska - osiągnęliśmy dziejowy punkt zwrotny: albo będziemy kurczowo trzymać się przestarzałych rozwiązań, albo wykorzystamy zbiorową innowacyjność do zrewolucjonizowania nie tylko sposobów pracy, ale także życia, nauki, twórczości, rządzenia i troszczenia się o siebie nawzajem.

 

Skomentuj: