nowe konto przypomnij mi hasło
Wpisz słowa klucze
lub Wybierz wyzwanie biznesowe
Reguły mafii w świecie biznesu
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Autor: Szymon  Data: 2009-08-25 15:13:49  Typ wpisu: Gadżecik  Adresaci: Poziom menedżerski  


Wyzwania:

 

Czy ludzie biznesu mogą się czegoś nauczyć od LUDZI MAFII? Na ile reguły stosowane w tak skrajne zdeprawowanym świecie mają przełożenie na legalny biznes? W 1991 roku wyszła zabawna książeczka „The Mafia Manager”. Oto kilka reguł rządzących życiem mafii – i ich interpretacja z punktu widzenia firmy działającej na trudnym rynku.

 

„Szczęście może się do Ciebie uśmiechnąć – a potem cię zdradzić”

„Życie starego orła jest takie same, jak życie młodego orła: pełne zasadzek”

NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ SUKCESOM. Twoja czujność biznesowa musi być cały czas ogromna. Jim Collins, gdy prowadził badania nad amerykańskimi firmami działającymi na bardzo wymagających rynkach, okrył, że mnóstwo firm odnosiło spektakularne sukcesy, by po kilku latach już tylko walczyć o przetrwanie. Z trudem udawało mu się znaleźć przedsiębiorstwa, których „wielkość” jest STABILNA. Gdy odniesiesz sukces, natychmiast zacznij ostrzyć zęby na kolejny sukces - i przygotowuj się do kolejnego ataku.

 

„Nieszczęścia zazwyczaj wchodzą drzwiami, które sam pozostawiłeś otwarte”

W realiach „biznesów gangsterskich” wystarczy przypomnieć sobie, jak fatalna w skutkach dla Michaela Corleone („Ojciec Chrzestny”) była decyzja o tym, aby pozwolić bezkarnie działać oprychom Rosato, wspieranym przez gangstera Rotha. Corleone łudził się, że w ten sposób obroni ryzykowny układ biznesowy z Rothem.

 

„Dobre przygotowanie jest matką sukcesu, odwaga – ojcem”

Larry Bossidy Ram Charan i Charles Burck w swojej książce “Execution: The Discipline of Getting Things Done” słusznie zauważają, że dużo ważniejsza od wszystkich teorii rynkowych i koncepcji strategicznych jest KONSEKWENTNA REALIZACJA. Egzekwowanie ustaleń wobec podwładnych, współpracowników i klientów jest KONIECZNOŚCIĄ na trudnym rynku!

 

„Pozwalaj przeciwnikom mówić. Gdy skończą, pozwól im gadać jeszcze więcej”.

Kto najwięcej gada na filmach gangsterskich? „Loserzy”! To niesamowite, jak wiele osób czuje się niewysłuchanych. Mam znajomego, który jest kierownikiem zespołu w wielkiej firmie doradczej i ma gigantyczną, niespotykaną wiedzę o rynku, którą potrafi doskonale wykorzystać. Skąd ta wiedza? W. ma naturę milczka, cierpliwego słuchacza. Nie odzywając się ani słowem, na każdym spotkaniu zasysa nieprawdopodobne ilości informacji. To inni gadają, i to jak najęci.

 

„Jeżeli posiadasz zamek i klucz, każ swojemu przeciwnikowi wyjść”.

To mafijna kwintesencja jednej z najskuteczniejszych taktyk biznesowych: Lock In the customers, lock out the competition.

 

„Kiedy idziesz na kompromis, przegrywasz. Kiedy sprawiasz wrażenie, że poszedłeś na kompromis, możesz skutecznie realizować swoje plany”.

„Lepiej jest, gdy Twoi wrogowie są przekonani o Twojej nadzwyczajnej głupocie niż inteligencji”.

„Gdy chcesz zmylić wroga, udawaj, że się go boisz”.

„Zwodź bogatych, ale ich nie obrażaj”.

Zwinne działanie na trudnym rynku oznacza konsekwentne, cierpliwe działanie BEZ FANFAR. Twoja skuteczność nie może nikogo kłuć w oczy. Książkę o swoich dokonaniach napiszesz za 15 lat – na razie cierpliwie realizuj swoją strategię podbijania rynku. Najskuteczniejsze operacje wojskowe były prowadzone w realiach zupełnego zaskoczenia. W czasie wojny nikt nie informował przeciwnika, że desant aliantów na Normandię rozpocznie się 6 czerwca 1944 roku.  

 

„Gdy odniesiesz zwycięstwo, naostrz nóż”.

„Przeciwnik jest najbardziej niebezpieczny, gdy wydaje się pokonany”.

„Rekiny pływają na bardzo spokojnych wodach”.

„Na morzu wszyscy kompani są braćmi, ale ci, którzy posiadają łódź ratunkową, wcale niekoniecznie zechcą się nią podzielić z innymi braćmi”.

Skoro jesteśmy w klimatach mafijnych, przypomnijmy sobie, w jakich okolicznościach ginęli wrogowie rodziny Corleone – czasem pochodzący z bardziej prężnych, silniejszych rodzin. Ich czujność była maksymalnie osłabiona za pomocą sprytnych działań Don Vito, Michaela i ich ludzi. Często byli uśpieni pozornymi sukcesami i jowialnością rodziny Corleone.

 

 

Na deser inspiracja filmowa (kliknij na ten link: http://www.youtube.com/watch?v=ymoGJsaSS6c).

 

Skomentuj:
Autor: Guru 2009-08-28 10:00:08
To nie działa bo autor pokazuje tylko drapieżną stronę biznesu. Pomijając patologie nie można porównywać rynku i mechanizmów na nim panujących do relacji mafijnych.
Autor: Frank 2009-08-30 10:06:20
To działa, i to jak najbardziej, bo na rynku jest mnostwo zwalczajacych sie podmiotow i tricki mafijne są stosowane na codzień, Ja na przykład hołduje zasadzie "Pozwalaj przeciwnikom mowic...". Mam kolegow w innych towarszystwach i jhak sie spotykamy to gadaja jak najeci. Ja dzieki temu znam wlasciwie na wylot oferity i prjorytety konkurtencji.
Autor: farfaraway 2009-08-30 13:58:20
To działa bo to sa bardzo madre myki handlowe.
W tych mafijnych poradach jest kwintesencja sprzedaży.
Nie rozumiem, o jakich patologiach pisze tu GURU?
Przecież mafia to tylko konwencja.
Dla mnie te rady działają, bo to przecież elementy strategicznego zarzadzania sprzedażą i długofalowej wizji swojego rynku.
Autor: Realkozak 2009-08-30 14:03:47
Wdrożyłem i ...
To znaczy zamierzam wdrożyć :)))
Zrobiłem sobie z tych wyboldowanych punktów taką check-listę i mam zamiar usiąść ze swoimi przedstawicielami nad tymi punktami (oczywiscie dołączę do tego kilka dodatkowych zwiazanych ze specyfiką naszego rynku).
Chcę ze swoimi ludźmi zrobić taki nasz własny audyt, czy czasem coś nam nie ucieka w sprzedaży. Wiele rzeczy już wałkowaliśmy, ale powoli przygotowujemy się do dobrego rozegrania ostatniego kwartału i nie chcemy wpaść w jakieś pułapki.
Ja też nie wiem, o co chodzi GURU z tą kwestią mafii i z jakimiś patologiami. Przecież to tylko konwencja.
A w sprzedaży to wszystko, nawet rewizja sprzedaży, musi być z jajem. Musi się coś dziać i musi być w takiej formie, żeby ludziom zapadało w głowach.
Szkoda, że Szymon to wrzucił jako gadżecik, bo więcej ludzi powino to przeczytać, a te gadzetyto roziumiejm, że tu głownie są dla rozluźnienia...