nowe konto przypomnij mi hasło
Wpisz słowa klucze
lub Wybierz wyzwanie biznesowe
System alarmowy na rynku
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Autor: maciej.wolecki  Data: 2009-08-26 18:23:42  Typ wpisu: Dobra praktyka rynkowa  Adresaci: Poziom operacyjny  


Wyzwania:

Ja nie boję się powiedzieć że moi ludzie to są wymiatacze, mamy zgrany i waleczny zespół. Z ciekawostek to rok temu zrobiliśmy sobie listę takich jakby sygnałów wczesnego ostrzegania, które muszą zaalarmować każdego handlowca i każdego menedżera. Na przykład:

KLIENT ZNIENACKA „ŁAGODNIEJE”. Mieliśmy klientów który nie chcieli z nami pracować a tu bez specjalnych akcji z naszej strony stają się przemili, sami dzwonią itd. Nauczyliśmy się uważać na takie zmiany nastroju i sprawdzamy, czy klient nie spalił za sobą mostów u innego istotnego dostawcy i teraz szuka kolejnego „jelenia”.

KLIENT ZMIENIA NASTAWIENIE NA NEGATYWNE. Jeżeli do tej pory dobrze nam się pracuje z jakimś klientem, który nagle zaczyna nas traktować z buta to najczęściej jest tak dlatego że konkurencja robi akcję podjazdową i opowiada jakieś bzdury klientom. Nauczyliśmy się wszyscy żeby to zawsze wyłapać i wysondować i wtedy możemy uprzedzić ataki konkurencji u innych klientów.

PYTANIA OD KLIENTÓW, KTÓRE DOTYCHCZAS SIĘ NIE POJAWIAŁY. Jak mamy takiego klienta, któremu konkurencja opowiada bzdury, to może nie tyle on zmienia nastawienie, co zaczyna zadawać dziwne pytania typu „A czy to prawda, że u Was w centrali…”. Jak słyszymy takie pytanie to zawsze pytamy „A gdzie Pan usłyszał takie plotki?”, już nieraz doszliśmy że życzliwa konkurencja nam dowala.

BIBA INNEGO DOSTAWCY Z WAŻNYM DYSTRYBUTOREM LUB KLIENTEM. Imprezy nie dzieją się bez przyczyny, z reguły oznaczają wprowadzanie nowych, ważnych produktów lub ofert.

GWAŁTOWNA ZMIANA STRUKTURY ZAMÓWIEŃ U DANEGO DYSTRYBUTORA ALBO KLIENTA. Większość klientów wprowadza kosmetyczne zmiany do zamówień. Ale zdarza się, że nagle zamówienia są zupełnie inne i wtedy są dwie możliwości że albo klient podjął ważne i odważne decyzje biznesowe (no to wtedy warto mu pomóc budować jego sukces) albo że pali mu się grunt pod nogami. Jeden powód czy drugi, oba sygnały są bardzo istotne.

Skomentuj: